FASOLOWA PASTA Z DOMOWYMI KRAKERSAMI
Imprezowe przekąski to nie lada wyzwanie, zwłaszcza dla zapracowanych lub niechętnych do domowych przygotowań a chętnych do organizacji domówki czy spotkania w doborowym towarzystwie. W sklepie tego wszystkiego jest pełno, ale zapraszając bliskie nam osoby raczej zależy nam na tym, żeby dobrze wspominały wieczór, bez zbędnych atrakcji następnego dnia. Rewolucję w brzuchu, wzrost na wadze o parę kilo i tego typu dolegliwości. Może to wszystko brzmi dla niektórych strasznie i przesadnie, jednak tak często się zdarza. Dlatego dla moich bliskich staram się zawsze coś w domu przygotować i nawet jeśli przynoszą ze sobą szybkie i nie zawsze zdrowe chrupaczki, to na moim stole jest zawsze alternatywa dla tej masowej produkcji. Domowe krakersy z warzywnymi pastami to nic skomplikowanego i czasochłonnego a za to jakie pożywne i odżywcze a co najważniejsze smaczne.
FASOLOWA PASTA Z DOMOWYMI KRAKERSAMI
Składniki na pastę:
- 1 puszka fasoli czerwonej,
- 1 ugotowana marchewka,
- 1 łyżka soku z cytryny,
- 1 ząbek czosnku,
- 2 łyżki pasty sezamowej,
- 1 łyżka oleju z pestek winogron,
- 1/2 łyżeczki pieprzu cayenne,
- 1 łyżka pestek granatu,
- garść kiełków brokuła,
- sól.
Składniki na krakersy:
- 150g mąki orkiszowej pełnoziarnistej,
- 3 łyżki oliwy z oliwek,
- 1/4 szklanki zimnej wody,
- 2 łyżki maku,
- 2 łyżki sezamu,
- 1/2 łyżeczki proszku do pieczenia,
- sól.
Przygotowanie:
1. Fasolę odcedzamy i przelewamy wodą, następnie umieszczamy w pojemniku blendera z przyprawami, olej, ugotowaną marchewką oraz pastę sezamową i miksujemy do uzyskania kremowej konsystencji. Przekładamy do miseczki, dekorujemy kiełkami brokuła i pestkami granatu.
2. Mąkę orkiszową przesiewamy przez sitko wraz z solą i proszkiem do pieczenia do miski. Do mąki dodajemy mak, sezam oraz stopniowo wodę zamiennie z oliwą z oliwek i wyrabiamy ciasto.
3. Gotowe ciasto przekładamy na stolnicę/blat, wałkujemy na placek o grubości około 2mm, następnie za pomocą noża wykrawamy trójkąty, aby przypominały krakersy. Na wyłożoną papierem do pieczenia blaszkę, wykładamy przygotowane krakersy jeden obok drugiego. Pieczemy przez 15 minut w temperaturze 180 stopni.
4. Gotowe i przestudzone krakersy podajemy z wcześniej przygotowaną pastą.
Smacznego!
Porada: krakersy można przygotować zarówno z mąki pszennej jak i żytniej. Jednak należy pamiętać, że mąka żytnia ma lekko gorzki smak i nie zawsze wszystkim pasuje.