ORZECHOWY MAKOWIEC Z POMARAŃCZĄ
Święta to czas, na który wszyscy bardzo czekamy. Kojarzą się z prezentami od Świętego Mikołaja, ale również pięknie wyglądającymi i pachnącymi potrawami. Większość z nich jak piernik, kutię czy uszka przygotowuje się tylko raz w roku na ten specjalny i wyjątkowy czas. Podobnie jest z makowcem, ciasto przygotowane na bazie sparzonego maku z dodatkiem ulubionych bakalii i aromatycznej skórki pomarańczy. Historia makowca sięga dawnych czasów, kiedy to ludzie wierzyli, że mak spożywany zwłaszcza w Wigilię zapewni szczęście na cały rok. Mak poza szczęściem, posiada dużo właściwości zdrowotnych i leczniczych. Jest to skarbnica witaminy B, A i E oraz kwasu foliowego, magnezu, cynku i fosforu. Posiada bardzo dużo zdrowych tłuszczy, które są ważnym składnikiem w naszej diecie. Smaczny, zdrowy i w sumie nietuczący. Takie ciasto można zajadać bez wyrzutów sumienia.
ORZECHOWY MAKOWIEC Z POMARAŃCZĄ
Składniki na keksówkę 30x11cm:
-
150g maku niebieskiego,
-
150g margaryny roślinnej,
-
2 banany,
-
1/2 szklanki ksylitolu,
-
1 szklanka mąki kokosowej,
-
garść orzechów włoskich,
-
garść migdałów,
-
2 łyżki skórki z pomarańczy,
-
1 łyżka proszku do pieczenia,
-
3 kostki gorzkiej czekolady,
-
sól.
Przygotowanie:
1. Mak umieszczamy w garnku, zalewamy wodą i gotujemy do miękkości 30 minut. Po tym czasie studzimy mak a następnie mielimy dwukrotnie.
2. Margarynę ucieramy z pomocą miksera z ksylitolem i bananem na puszystą masę. Następnie dodajemy po łyżce maku, naprzemiennie z mąką kokosową wymieszaną z proszkiem do pieczenia i solą. Na koniec dodajemy łyżkę skórki z pomarańczy i mieszamy łyżką.
3. Orzechy włoskie i migdały siekamy za pomocą noża, następnie dodajemy do ciasta.
4. Do wysmarowanej olejem kokosowym i wyłożoną papierem do pieczenia keksówkę przekładamy przygotowany makowiec. Pieczemy w piekarniku nagrzanym do 180 stopni przez 60 minut.
5. Gorzką czekoladę rozpuszczamy w kąpieli wodnej, następnie dekorujemy nią makowiec i posypujemy resztą skórki z pomarańczy.
Smacznego!
Wskazówka: w sklepie dostępna jest duża ilość margaryn roślinnych, jednak nie wszystkie są dobrej jakości. Dobrze jest czytać skład lub po prostu margarynę zamienić na olej kokosowy.
Bardzo ciekawy przepis, zainteresował moją Mamę, ma zamiar przygotować go na tegoroczne święta.
Dziękuję Autorce za pożyteczne i dobrze napisane artykuły/przepisy. Aha, i świetne jest to logo, poprawia humor!
Panie Michale,
bardzo się ciszę, że przepis się spodobał! A logo poprawiło humor! Takie słowa jeszcze bardziej mnie motywują do tworzenia nowych inspiracji 🙂
Czy nie potrzeba dodać jajek?
Panie Piotrze,
staram się przygotowywać w pełni wegańskie dania i ten sernik wychodzi bez jajek. Jednak jak najbardziej można je dodać. 😌 smacznego!